Jul 032022
 

Starka insatser av Täby SKs juniorer i schackfyranmästaren final där 118 deltagare deltog efter säsongens kvalmatcher. Fantastiskt att se TSK  junior Emilia Wang, Sebastien Lazo, Isak-Olavi Furberg och Carlos Wang födda 2011 uppnå platserna 11,14,19 och 21 bland alla födda i årskullen 2011.

https://schack.se/tavlingar/resultat/sm-2022/juniorklasser/schackfyranmastaren/  118 deltagare

Schackfyranmästaren kval 2 – 113 deltagare.

https://www.stockholmsschack.se/wp-content/uploads/2022/06/Schackfyranmastaren_2_2022_06_03_Interim_Ranking_List.pdf

Jul 032022
 

En aningen sen rapportering, men alla resultat är viktiga!

Täby SKs junior deltog i Wasa SKs JGP under valborgshelgen 2022.

Det blev finalspel i grupp E där Yichen Zhou spelade om gruppvinsten, men i stundens hetta blev han schackblind och kunde inte parera mot en klassisk skolmatt.

En andra plats är också en bra prestation, vi räknar med nya pallplatser i kommande JGP tävlingar i höst!

Resultaten https://member.schack.se/ShowTournamentServlet?id=10035

Övriga resultat:

JGP D

Tom, Aleksi och Edward

https://member.schack.se/ShowTournamentServlet?id=10034

JGP C

I-O fick tyvärr hoppa tävlingen av pga sjukdom.

https://member.schack.se/ShowTournamentServlet?id=10033

 

Jun 052022
 

Alliansen mellan Täby SK och Schack-64 (Haparanda) skördar frukter, i Division 2 vann vi alla matcherna och kommer därmed att flyttas upp till div 1 inför säsongen 22/23. Då får vi se klart starkare motstånd, men det finns mycket schack i knoppen hos våra spelare, vi är alla stora vinnare och krigar för en bra placering.

I Division 3 blev det en skön tredje plats, det fanns segervittring i flera av våra matcher där vi föll mot slutet, lag två kämpade starkt med nya medlemmar för säsongen vilket har medfört stor skillnad i resultatet.

Div II grupp 1

Lag SP + = PP MP
1 Schack 64/Täby SK 4 4 0 0 23,5 8
2 Stockholms SS III 4 3 0 1 19,0 6
3 Fagervik-Sundsvall II 4 2 0 2 17,0 4
4 SK Rockaden, Sthlm IV 4 0 1 3 11,5 1
5 SS 4 Springare II 4 0 1 3 9,0 1

Div III grupp 2

Lag SP + = PP MP
1 Horndal/Hedemora-alliansen 5 4 1 0 29,5 9
2 Upsala ASS III 5 4 1 0 25,0 9
3 Schack 64/Täby SK II 5 1 2 2 19,5 4
4 Västerås SK IV 5 1 1 3 19,5 3
5 Faringe-Rånäs 5 1 1 3 13,5 3
6 Uppsala SSS II 5 1 0 4 12,0 2

 

Jun 052022
 

Den andra nybörjarturnering samlade sammanlagt 14 deltagare. Tävling vanns av Håkan Ljung från Tyresö SK med 6 poäng av 6 möjliga före en triad av juniorer som säkert kommer att vinna i andra sammanhang.

1 Håkan Ljung Tyresö SK 6

2 Isak-Olavi Furberg Täby SK 5½

3 Victor Kämpe Wasa SK 5½

4 Mickel Malmberg Täby SK 5

5 Corey McMillion Täby SK 4

6 Yohan Thamarai SK Rockaden 4

7 Alan McMillion Klubblös 3

8 Gabriel Ghimessy SK Rockaden 3

9 Jörgen Furberg Klubblös 3

10 Lavanya Ravindran Klubblös 3

11 Valerie Ghimessy SK Rockaden 3

12 Max Kruip Efron Nacka SOIK 2

13 Ebbe Staver Kristallens SK 1

14 Jacob Ghimessy SK Rockaden 1