Nov 252022
 

Seniorerna:

Allsvenskan rond 2, Uppsala ASS II-TSK/SK-64 II 13 november slutade med en 3–5 vinst.

Juniorresultat från de två sista helgerna:

JDM i blixt 20 november – speltid 3min/+2 sek, noterade att blixttiden var ett problem för de flesta deltagarna, men bra resultat från våra musketörer, grupperna var otroligt jämna, en extra poäng i klass C och D hade varit skillnad från en pokalplats.

Klass C: Hiro Mildh 13 plats med 3.5(9) poäng

Klass D: Aleksi Engfelt 13 plats med 4(9) poäng

Klass E:  Yichen Zhou 5 plats med 5(9) poäng

Junior GP Trojanska/Vallatorpsskolan Täby 12 november 2022, totalt 248 deltagare.

Klass B: Henry Jilkén 36 plats med 2.5(7) poäng Premiär för Henry och riktigt bra resultat i hans först tävling.

Klass C: Carlos Wang, Emilia Yicheng Wang, Isak-Olavi Fuhrberg och Edward Cederwall kämpade i sin grupp, men konkurrensen var riktigt tuff.

Klass D: Tom Wang 23 plats med 3(7) poäng

Klass E: Vicente Lawler 9 plats med 3.5(6) poäng, premiär för Vicente, riktigt bra spelat!

Klass F:  Yichen Zhou 2: a plats 4,5(5) poäng, totalt 69 deltagare grymt bra resultat av Yichen!

Nov 132022
 

*******Uppdaterad information 16/11-22, tävling inställd pga en annan tävling som går samtidigt och konkurrerar till stor del.  

Nytt datum amatör tävlingen kommer i december*****

Jubileums Amatör schacktävling i Norrort med Täby SK som fyller 60 år!

Den 20 november hoppas vi välkomna helt nya spelare till vår amatörtävling. Kanske har du sett ”The Queens Gambit” på TV och vill prova att spela själv. Eller kanske har du spelat en del på nätet och vill prova dina förmågor ”på riktigt”?

I amatörtävlingen är du bara välkommen om du inte har något internationellt ELO-tal (ett sådant får man om man tävlar).

Vi kommer göra allt vi kan för att du ska känna dig bekväm med regler och annat under tävlingen och hoppas att du ska våga dig på att vara med!

Inbjudan: https://schack.se/evenemang/tsk-amatortavling/

Nov 082022
 

Pairings/Results

Round 2 on 2022/11/08 at 19:00

Bo. No. Name Rtg Pts. Result Pts. Name Rtg No.
1 4 Mossin Ao 1911 1 1 Malmberg Mio 1999 1
2 2 Engfeldt Jan 1941 1 1 Westrom Hans 1735 7
3 6 Svanberg Albin 1774 1 1 Saukkoriipi Tommi 1918 3
4 8 Tarighati Ala 1711 ½ 1 Cederfeldt Lars 1675 9
5 14 Sjolander Bo 1588 ½ ½ Asberg Sebastian 1796 5
6 16 Ildring Axel 1525 ½ ½ Malmberg Mickel 1344 19
7 10 Aleksandrian Armen 1664 0 ½ Gordh Atos 1272 20
8 18 Sehlin Mikael 1462 0 0 Klasmark Oscar 1633 11
9 12 Johansson Christer 1960 1603 0 0 Marlid Johan 1562 15
10 13 Banavi Salar 1597 0 0 Soreby Stefan 1514 17
11 21 Hasselberg Sigvard 0 0 1 bye

 

http://chess-results.com/tnr683544.aspx?lan=1&art=2&rd=2&turdet=YES